Anatol Wierzchowski odznaczony, odznaką nadawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej” 16 grudnia b.r. w siedzibie Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Warszawie, Prezes Sławomir Broniarz, na posiedzeniu Zarządu Głównego odznaczył w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, naszego kolegę- Anatola Wierzchowskiego.
Na posiedzeniu Zarządu Oddziału w Dębnie w marcu Irena Borysewicz wystąpiła z wnioskiem o nadanie odznaczenia honorowego.
W uzasadnieniu napisała:
Instruktor teatralny, reżyser, autor scenariuszy, polonista, bibliotekarz, wychowawca, animator kultury. Swoje artykuły publikował w czasopismach i gazetach lokalnych oraz w „Problemach Opiekuńczo-Wychowawczych” i kwartalniku „Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych”. Jego cztery spektakle zostały sfilmowane przez TVP, a monodram „Oszalała” został zarejestrowany w PR Szczecin. Od 1987 roku instruktor i założyciel Teatru „Dziewiątka” (1987-1997) pracującego w Domu Dziecka w Dębnie, równolegle prowadzi w domu kultury również w Dębnie drugą grupę – Teatr KOD (1994-), z którą co jakiś czas rozstaje się, by w 2002 roku powrócić z nowymi pomysłami. Z chwilą podjęcia pracy w Zespole Szkół w Smolnicy zakłada tam Grupę Teatralną Lepsza (1997-2007), która uczestniczy w wielu przeglądach, festiwalach i warsztatach na terenie całego kraju. Twórca Triady Teatralnej (od 1997 r.) – imprezy prezentującej dorobek teatralny i muzyczny profesjonalistów z Polski i z zagranicy oraz grup dziecięcych i młodzieżowych, a także Turnieju Sztuki Recytatorskiej „Liść Dębu” (od 2006) i cyklicznej imprezy „Wieczór Premier Teatralnych". Pomysłodawca Unii Teatralnej Województwa Zachodniopomorskiego będącej porozumieniem duchowym czterech miast (Barlinek, Dębno, Goleniów, Gryfino), w których organizowane są spotkania teatralne o podobnym charakterze i celach. Odznaczony medalami za zasługi dla rozwoju kultury województwa gorzowskiego i miasta Dębna, „Brązowym Krzyżem Zasługi”, „Złotą Odznaką ZNP” oraz laureat „Złotego Dębu” i „Złotego Żagla”. Wyróżniony przez Towarzystwo Kultury Teatralnej w 1995 r. za najwartościowsze działania służące rozwojowi kultury teatralnej w konkursie „Bliżej Teatru”. Od 1978 r. członek Związku Nauczycielstwa Polskiego, a w latach 1986 – 1988 prezes Oddziału w Dębnie, członek Stowarzyszenia „Inspiracje”, którego był przez pierwsze cztery lata prezesem. Członek Stowarzyszenia „Lider Pojezierza”. W 2006 r. przeszedł na emeryturę, ale prowadzi nadal w domu kultury w Dębnie Teatr KOD, oraz warsztaty rękodzieła. Współtworzył i działa w sekcji plastycznej przy Oddziale ZNP. W obecnej kadencji sekretarz Sekcji Emerytów i Rencistów.
Koledze Anatolowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Prezes oddziału -Irena Borysewicz
Anatol Wierzchowski odznaczony, odznaką nadawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”
Odwiedza nas 100 gości oraz 0 użytkowników.