Urszula Augustyn powiedziała dziś w radiowej Trójce, że dyrektor może przyznać jednorazowy dodatek uzupełniający wybitnym nauczycielom w uznaniu za ich pracę. Sic!
Dzisiaj rano Urszula Augustyn była gościem radiowej Trójki ("Salon Polityczny Trójki") tuż po godz. 8.00. Pytana o to, jak Platforma Obywatelska wywiązała się ze swojej obietnicy złożonej w 2007 r., polegającej na wprowadzeniu "motywacyjnego charakteru awansu zawodowego nauczycieli " powiedziała, że taki mechanizm został stworzony.
- Wprowadziliśmy elementy motywacyjne (...). Każdy organ prowadzący, dyrektor dysponuje pulą pieniędzy, popularnie mówimy o tzw. czternastej pensji. To są pieniądze dedykowane do tego, żeby dyrektor mógł wynagrodzić dobrych nauczycieli. To jest instrument do tego, by wynagrodzić dobrego nauczyciela. Nauczycielowi, który nie jest wybitny, takich pieniędzy się już nie daje - powiedziała wiceminister Augustyn. Dodała, że jest to ważny element motywujący.
Pani wiceminister edukacji! Jak pani może mówić takie rzeczy!
To rażący przykład nieznajomości podstawowych zapisów prawa oświatowego!
Jednorazowe dodatki uzupełniające nie są ani dodatkowym wynagrodzeniem, ani dodatkiem motywacyjnym!
Przypominamy Pani wiceminister, że zgodnie z Kartą Nauczyciela, do 20 stycznia każdego roku organ prowadzący szkołę (samorząd) przeprowadza analizę poniesionych w poprzednim roku kalendarzowym wydatków na wynagrodzenia nauczycieli w odniesieniu do wysokości średnich wynagrodzeń oraz średniorocznej struktury zatrudnienia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego.
Jeśli samorząd nie wypłacił należnych ustawowo wynagrodzeń na poziomie danego stopnia awansu zawodowego, np. nauczycielom kontraktowym, do końca stycznia musi wypłacić jednorazowe dodatki uzupełniające należącym do niej nauczycielom. Dodatek jest równy różnicy między wydatkami poniesionymi na wynagrodzenia nauczycieli w danym roku w składnikach, o których mowa w art. 30 ust. 1, a iloczynem średniorocznej liczby etatów nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego oraz średnich wynagrodzeń nauczycieli, o których mowa w art. 30 ust. 3, ustalonych w danym roku. Kwota różnicy jest dzielona między nauczycieli zatrudnionych i pobierających wynagrodzenie w roku, dla którego ustalono kwotę różnicy, w szkołach prowadzonych przez samorząd i wypłacana do 31 stycznia.
Odwiedza nas 188 gości oraz 0 użytkowników.