Strona może korzystać z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
ZNP Oddział w Dębnie pozdrawia. 
 

Idąc główną ulicą miasta, nieopodal Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Dębno im. Antoniego Dobrowolskiego, trudno nie zauważyć stojącego obok chodnika wielkiego, połyskującego w słońcu głazu z tablicą w kształcie tarczy szkolnej. Skąd się tam wziął? Dlaczego i po co? Oto odpowiedzi na te pytania…

 Nie jest to pomnik finansowany przez Gminę Dębno. Jego istnienie zawdzięczamy staraniom ludzi związanych z szeroko pojętą Oświatą. Ale po kolei…

Wszystko zaczęło się od koncepcji uczczenia jubileuszów – 115 rocznicy powstania Związku Nauczycielstwa Polskiego, 75-ciu lat istnienia naszego Oddziału ZNP w Dębnie, które zbiegły się z 75-letnią działalnością Oświaty na terenie gminy. Była to także okazja upamiętnienia obchodów 450-lecia Dębna. Chcieliśmy pozostawić trwały ślad działalności oświatowej w naszej Małej Ojczyźnie. W czasie szczególnie niekorzystnym dla edukacji, z kryzysem autorytetów i utratą wiary w celowość procesu kształcenia. W czasie, w którym wartości humanitarne schodzą na dalszy plan. Po to, aby podkreślić wagę i nieodzowność doskonalenia siebie, pracy z ludźmi, by kształtować ich osobowość i ubogacać życie każdego człowieka. Postanowiliśmy zrealizować ten projekt, jako symbol szacunku i podziękowań dla wszystkich „ludzi Oświaty”. Nie tylko nauczycielom, ale również trenerom, opiekunom, terapeutom, szkoleniowcom, logopedom, animatorom i wielu, wielu innym osobom. Każdemu, kto pracuje na rzecz innych ludzi oraz umożliwia wykonywanie tej trudnej pracy. Wiemy, że Oświata to nie tylko szkoła czy przedszkole. To wiele różnorodnych instytucji, takich jak biblioteki, domy kultury, kluby sportowe, centra kształcenia zawodowego, poradnie, warsztaty czy organizacje pomagające niepełnosprawnym. To przykładowy pan Marek uczący obsługi maszyny w zakładzie pracy, pani Ania pomagająca dzieciom przejść przez ulicę, pan Sławek prowadzący zajęcia modelarskie, pan Janek uczący przyszłych kierowców, pani Kasia pokazująca, jak zawiązać sznurowadła lub wykonać inną czynność osobie niepełnosprawnej, czy ksiądz Paweł śpiewający z dziećmi na wycieczce. Każdy z nas spotyka na swojej drodze życiowej ludzi będących dla nas drogowskazami na ścieżkach edukacyjnych, osiągnięć sportowych, wolontariatu, rozwoju zawodowego czy osobistego.

W tle głaz, przed nim I. Borysewicz, Broniarz, G,. Kulbicki

Kamień z pamiątkową tablicą jest więc dedykowany właśnie tym, którym zawdzięczamy to, jacy się ukształtowaliśmy i kim obecnie jesteśmy. Wielu pokoleniom oświatowców, którzy trud oświaty zapoczątkowali i prowadzili dawniej. Wszystkim tym, którzy to dzieło obecnie kontynuują oraz przyszłym pokoleniom oświatowców, które będą nadal kontynuować misję oświatową. Nie jest to pomnik w hołdzie umarłym, to symbol mający przypominać każdemu z nas, jak ważni są ludzie, dzięki którym całe życie się uczymy.

Taka była właśnie idea rozpoczęcia prac nad Kamieniem – Pomnikiem. Pomysł na usytuowanie głazu z tablicą w tym właśnie miejscu poddała nam Prezes Oddziału ZNP Irena Borysewicz. Został on jednogłośnie przyjęty przez Zarząd Oddziału, który powołał Komitet Organizacyjny w składzie: Irena Borysewicz (przewodnicząca), Jadwiga Herbin, Anna Dobrowolska – Jokś i Edmund Zioła (członkowie). Pierwsze kroki dotyczące realizacji skierowane były do pani Jolanty Behnke, która wykonała architektoniczny projekt osadzenia kamienia i zaplanowała pod nim kryptę na kapsułę czasu, którą chcieliśmy pozostawić przyszłym pokoleniom. Przygotowała ona również piękne słowa na tablicę pamiątkową, które świetnie oddają ducha naszego zamysłu. Głównym organizatorem wykonania projektu była firma „Jokś Budowa Maszyn” z Dębna. Państwo Jokś zaangażowali się całym sercem, nie szczędząc czasu i środków, aby pomnik powstał. Kamień uzyskaliśmy za zgodą Burmistrza Dębna pana Grzegorza Kulbickiego z terenu miasta po byłych Nadodrzańskich Zakładach Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego. Udźwigiem blisko pięciotonowego głazu zajęła się firma pana Jana Franków, a jego przygotowaniem i obróbką zajął się Zakład Kamieniarski pana Ryszarda Oliwiaka z Kostrzyna. Prace budowlane w postaci wykopu i wylania fundamentów wykonała firma budowlana pana Zbigniewa Gulińskiego z Dębna. Tablica pamiątkowa wykonana została przez zakład poligraficzny „Laser Studio” z Warszawy. Ostateczny kształt konstrukcji stalowej ozdobionej liśćmi i żołędziami dębu zawdzięczamy panu Pawłowi Jokś, który zajął się nadzorem i organizacją wystylizowania całości instalacji artystycznej. W wykonaniu i montażu elementów ozdobnych brali udział pracownicy firmy „Jokś Budowa Maszyn” panowie: Rafał Józefczyn – projektant technolog, Andrzej Godzik i Remigiusz Niwiński – kowale artystyczni. Prace techniczne rozpoczęto w maju, a ukończono we wrześniu 2021 roku.

Uczestnicy uroczystości przed głazem

Pamiątkowa tablica w kształcie tarczy szkolnej zawiera słowa:

Pamięci Tym, którzy trud oświaty zapoczątkowali,

W podziękowaniu Tym, co dzieło kontynuują.

Z zachętą dla Tych, którzy będą to czynić w przyszłości…

 

Tablica w formie tarczy. Treść w informacji

Pod głazem znajduje się krypta na kapsułę czasu, którą zaplanowano otworzyć dopiero za 50 lat. Dwa dni przed uroczystym odsłonięciem tablicy umieszczono w pięknie wykonanej, metalowej kapsule, autorstwa firmy „Jokś”, kilka przedmiotów związanych z naszą działalnością w dzisiejszych czasach: książkę z migawkami historii działalności Oddziału ZNP w Dębnie bogato ilustrowanej zdjęciami z kronik i zasobów multimedialnych Oddziału, publikację przygotowaną z okazji 50-lecia działalności Sekcji Emerytów i Rencistów Oddziału ZNP w Dębnie (również wzbogaconą licznymi fotografiami), materiały graficzne dotyczące jubileuszów i działalności ZNP w Dębnie, flagę związkową i odznaki ZNP, jeden z numerów „Głosu Nauczycielskiego” oraz aktualne dzienniki lokalne, plakietki z akcji protestacyjnej oraz największego strajku w historii polskiej Oświaty w roku 2019, informacje dotyczące powstania Kamienia – Pomnika oraz statystyki przedstawiające placówki oświatowe w naszej gminie i na koniec kartkę okolicznościową wykonaną ręcznie przez członków sekcji plastycznej.

Tych kilka pamiątek ma ocalić od zapomnienia związkowców, którzy dla dobra przyszłych pokoleń oświatowców, walczyli o rangę zawodu. Dbali o interesy pracownicze i solidarność zawodową oraz zwyczajnie, po przyjacielsku, podawali dłoń potrzebującym.

Prezes ZNP Dębno wkłada kapsułę

I choć pandemia pokrzyżowała szyki w roku 2020, który widnieje na tablicy, to w piątek 24. września 2021 roku odbyły się uroczystości związane z odsłonięciem. Zarząd Oddziału ZNP w Dębnie oraz zaproszeni goście odbyli najpierw spotkanie z Prezesem ZNP Sławomirem Broniarzem, Prezesem Zachodniopomorskiego Okręgu ZNP Wojciechem Szczęsnym i członkiem ZG ZNP Adamem Zygmuntem. Rozmowy dotyczyły głównie obecnej sytuacji w szkolnictwie. Dyskutowaliśmy nad projektem ministra MEiN Przemysława Czarnka dotyczącym zmian warunków pracy i płacy oraz konsekwencji z tym związanych. Mieliśmy okazję przedstawić swoje stanowisko i przemyślenia dotyczące trudnej przyszłości edukacji.

Po wspólnym spotkaniu odbyła się Msza św. w intencji pracowników Oświaty w Kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła. A o godzinie 15.00 oficjalne odsłonięcie pamiątkowej tablicy. Była to chwila podniosła, która obfitowała w ogromne emocje. Goście zabierający głos dzielili się refleksjami i osobistymi wspomnieniami. Z łezką w oku wspominano dawnych nauczycieli i innych pracowników oświatowych. Prezes Oddziału przedstawiła koncepcję projektu i historię jego realizacji. Minutą ciszy uczczono pamięć już nieżyjących Oświatowców. Każdy z uczestników mógł oddać hołd osobie właśnie dla niego ważnej.

W uroczystości uczestniczyły delegacje ze szkół i przedszkoli wraz z pocztami sztandarowymi, przedstawiciele władz wojewódzkich oraz samorządowych z powiatu i gminy. Przedstawiciele władz oświatowych, dyrektorzy szkół i instytucji kulturalno –oświatowych naszej gminy. Pani Irena Skipor – Rybacka profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, członek Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka. Zaproszeni goście biorący udział w realizacji projektu. Związkowcy i osoby niezrzeszone, mieszkańcy Dębna, którzy czuli potrzebę bycia w tej chwili wraz z nami. Po odsłonięciu odbył się poczęstunek w Bibliotece. W miłej atmosferze można było powspominać i wpisać się w pamiątkowej księdze.

Uroczystość w sali, w tle prezntacja, wyróżnieni z różami w ręku

Ostatnią częścią obchodów było spotkanie z okazji 50-lecia Sekcji Emerytów i Rencistów Oddziału ZNP w DOK-u. W trakcie spotkania odbyło się wręczenie listów gratulacyjnych za ponad 60-letnią i 50-letnią przynależność do ZNP. Wręczono również złote odznaki ZNP i przyznano honorowe członkowstwo ZNP osobom wybitnie zasłużonym. Przewodniczący Rady Miejskiej Dębna Marcin Krzysiak wręczył pamiątkowe medale „Zasłużony dla Miasta i Gminy Dębno” - dwóm członkom ZNP: Edmundowi Ziole i Andrzejowi  Dobrowolskiemu. Prezes Oddziału przekazała granitowe tablice z podziękowaniami dla darczyńców i współrealizatorów projektu.

Po części oficjalnej odbył się poczęstunek i wspomnienia wspólnych działań Sekcji na przestrzeni 50-ciu lat przygotowanych w postaci filmiku.

 

Przewodniczący M. Krzysiak wręcza medal A. Dobrowolskiemu

Przewodniczący M. Krzysiak wręcza medal dla E. Zioły, odbiera żona Krystyna

Wydarzenie objęte zostało patronatem honorowym Burmistrza Dębna Grzegorza Kulbickiego.

Relację przygotowała Joanna Misiewicz

członek Zarządu Oddziału ZNP w Dębnie

Odwiedza nas 462 gości oraz 0 użytkowników.

482881
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ostatni tydzień
W tym miesiącu
Ostatni miesiąc
Wszystkie dni
10
11
21
482700
219
611
482881

Twój adres IP: 98.82.120.188
Przebywasz na serwerze ZNP: 2024-09-16 13:24:15